Wydarzenia

Rok szkolny 2017/2018


Wizyta w Książnicy Beskidzkiej
https://sites.google.com/site/bibliotekaligotasp2/wydarzenia/20180328_145125_resized.jpg

Wyniki konkursu czytelniczego "Hobbit - lubię to!"

I miejsce – Franciszek Zuch (kl. 6)

II miejsce – Piotr Jonkisz (kl. 4b)

III miejsce – Dawid Zbijowski (kl. 5)

Gratulujemy!!Nowy regał

            Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej bibliotece pojawił się nowy regał na książki, wykonany nieodpłatnie przez pana Leszka Antonika. Bardzo serdecznie dziękujemy za taki wspaniały podarunek! Na regale został wydzielony dział FANTASTYKA.                                                 Kiermasz książki

            Jak co roku na przełomie listopada i grudnia przeprowadziliśmy przedświąteczny kiermasz książki. Dziękujemy wszystkim za liczny udział."Jak to z Polską było" - wystawa

            10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji kolejnej
rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na szkolnym korytarzu została również zorganizowana wystawa książek historycznych z biblioteki szkolnej
pt. "Jak to z Polską było"
.
Rok szkolny 2016/2017

Kiermasze książki

 

    W dniach 23 -24 marca 2017 r. oraz 28-29 listopada 2016 r. w bibliotece szkolnej zostały przeprowadzone świąteczne kiermasze książki. Uczniowie mogli samodzielnie wybierać wśród nowych, jeszcze pachnących farbą drukarską pozycji zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Wiele osób zakupiło książki także jako prezent z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkiej Nocy.

 
https://sites.google.com/site/kronikasp2ligota/kiermasz-ksiazki-2016/20161128_124343_resized.jpg
 
https://sites.google.com/site/kronikasp2ligota/kiermasz-ksiazki-2016/20161128_114506_resized.jpg
  
https://sites.google.com/site/kronikasp2ligota/kiermasz-ksiazki-2016/20161128_114509_resized.jpg
https://sites.google.com/site/kronikasp2ligota/kiermasz-ksiazki-2016/20161128_114457_resized.jpg

Wycieczka Koła Przyjaciół Biblioteki

 

26 października 2016 roku członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z opiekunem,
p. Małgorzatą Molą, odwiedziły Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach – Dziedzicach. KPB w niepełnym składzie: Weronika Tittor, Barbara Kozioł i Weronika Błachut zostały powitane przez kierownika oddziału, p. Katarzynę Wituś, która pracuje w Oddziale Dziecięcym wraz z p. Sarą Dziendziel.

https://sites.google.com/site/bibliotekaligotasp2/wydarzenia/DSC03166.JPG

Na początku wycieczki członkinie naszego koła zostały oprowadzone po działach i agendach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odwiedziły kolejno: Dział Audiowizualny, Dział Gromadzenia i Opracowania oraz Czytelnię Ogólną.

Na co dzień członkinie koła dużo czytają oraz pomagają w pracach bibliotecznych w naszej bibliotece szkolnej, więc bardzo zainteresowały je opowieści p. Katarzyny i pozostałych pracowników biblioteki. Zapoznały się także z rozmieszczeniem księgozbioru w Oddziale Dziecięcym oraz specyfiką pracy takiej biblioteki.

Po krótkiej przerwie na mały poczęstunek dziewczęta dały się wciągnąć w emocjonującą zabawę
z książką Naciśnij mnie autorstwa Tullet Herve. Niestety szybko nadeszła pora powrotu do szkoły, więc członkinie koła zapowiedziały swoje kolejne odwiedziny w Oddziale Dziecięcym i pożegnały się
z bibliotekarzami.

zobacz galerię


Wspomnienia z dzieciństwa - nasze ulubione książki

wystawa

        Z okazji obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Dnia Edukacji Narodowej nauczyciel bibliotekarz - p. Małgorzata Mola - przygotował wystawę ulubionych książek z dzieciństwa pracowników naszej szkoły.

https://sites.google.com/site/bibliotekaligotasp2/wydarzenia/DSC03001.JPG

         W dniach 17-18 października 2016 roku w korytarzu na piętrze pojawiły się stoliki z opisanymi odpowiednio pozycjami. Przez dwa dni uczniowie i pracownicy szkoły mogli wziąć do ręki książki, które miały szczególną wartość sentymentalną dla kogoś innego. W ten sposób zapoznawali się z nieznanymi czasem tytułami. Niektórzy pytali później w bibliotece o pozycje z wystawy i wypożyczali je.

Przez kolejne kilka dni w korytarzu na parterze widniała pamiątka po wystawie. Nie było już książek,
a same tytuły z odpowiednimi nazwiskami.

zobacz galerię


Dzień Postaci Baśniowej i Literackiej

 11 października 2016 roku obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole Dzień Postaci Baśniowej
i Literackiej
. Tego dnia większość uczniów przyszła do szkoły przebrana za wybranego bohatera książkowego. Korytarze opanowały krasnale, królewny, królowie, rycerze, wiedźmy, czarodzieje i wiele innych postaci znanych
z literatury.  

O godzinie 10:50 wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się baśniowy pokaz mody prowadzony przez nauczyciela bibliotekarza p. Małgorzatę Molę. Przebrani uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali się przed komisją konkursową oraz publicznością, zbierając gromkie brawa. Na koniec wszyscy bohaterowie otrzymali słodki poczęstunek oraz ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.


Po burzliwych obradach, które trwały jeszcze długo po zakończeniu imprezy, komisja w składzie: p. dyrektor Dorota Nasuta, p. pedagog Hanna Grzywa oraz p. pielęgniarka Maria Lis, wyłoniła zwycięzców konkursu na najlepiej przebranego ucznia. Podczas oceniania panie brały pod uwagę przede wszystkim zgodność z wymogami konkursu (przebranie się za postać z książki) oraz pomysłowość i samodzielność wykonania stroju.

Oto laureaci:

wśród klas młodszych:  grupowo – klasa 0

                                       indywidualnie:     Jan Boczek (3b) – Pirat

                                                                    Patryk i Fabian Janusch (3a) – Bambo i Mikołajek

                                                                    Mateusz Krysta (2a) – Wilk

                                                                    Jan Mikołajczyk (2a) – Pan Kleks  

wśród klas starszych:  grupowo – klasa 4

                                    indywidualnie:        Nicola Osowiec (6b) - Pippi Pończoszanka

                                                                    Oskar Stanclik (6b) – Kot w butach

                                                                    Weronika Tittor (5) – Alicja w Krainie Czarów

 

            Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów już teraz zapraszamy do wspólnej zabawy za rok. Czytajcie książki i poznawajcie nowych bohaterów, odwiedzajcie naszą szkolną bibliotekę.      

zobacz galerięRok szkolny 2015/2016


Z wizytą w Bibliotece Miejskiej


            W Dniu Edukacji Narodowej, 14 października 2015 r., członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z opiekunem, p. Małgorzatą Molą, odwiedziły Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach –Dziedzicach. Dziewczęta w składzie: Nicola Osowiec, Aurelia Kajstura, Nicole Stasik, Wiktoria Filapek, Natalia Moryto oraz Danuta Herda zostały powitane przez bibliotekarza p. Sarę Dziendziel, która pracuje w Oddziale Dziecięcym wraz z p. Katarzyną Wituś.

Wizyta w Bibliotece Miejskiej


            
Na co dzień członkinie koła pomagają w pracach bibliotecznych w naszej bibliotece szkolnej, więc bardzo zainteresowały je opowieści p. Sary. Zapoznały się z rozmieszczeniem księgozbioru
w bibliotece oraz specyfiką pracy takiej biblioteki. Najbardziej spodobało się dziewczętom obsługiwanie czytelników z pomocą systemu komputerowego PROLIB. Członkinie koła mogły samodzielnie odbierać zwroty, wyszukiwać oraz wypożyczać książki, korzystając z czytnika laserowego i kodów przyklejonych na książkach. Z pomocą bibliotekarza dziewczęta zapisały się także do biblioteki.

          W drugiej części wycieczki członkinie naszego koła zostały oprowadzone po działach
i agendach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odwiedziły kolejno: Dział Audiowizualny, Dział Gromadzenia i Opracowania, Dział Komunikacji i Promocji, Czytelnię Ogólną oraz dział administracyjno-gospodarczy. Dziewczęta poznały także dyrektora MBP, p. Ewę Kmiecik-Wronowicz.

        Na koniec naszego pobytu członkinie koła otrzymały od p. Sary pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Obiecały odwiedzać Oddział Dziecięcy oraz dalej pomagać w pracach bibliotecznych w naszej szkole.Rok szkolny 2014/2015

Pasowanie na czytelnika

             12 maja 2015 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika. Tradycją naszej szkoły jest uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników, zwykle w momencie, gdy dzieci potrafią już czytać. W tym roku szkolnym udało się przeprowadzić pasowanie w ramach obchodzonego w całej Polsce XII Tygodnia Bibliotek.

            O godzinie 11:50 w sali gimnastycznej zebrały się wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami – panią Marzeną Lasek (1a), panią Alicją Krupą (1b) i panią Aleksandrą Greczką (1c). Uroczystość uświetniły swoją obecnością także pani dyrektor Dorota Nasuta oraz wicedyrektor pani Joanna Linnert.  

            Dzieci zostały powitane przez prowadzącą imprezę panią Małgorzatę Molę – nauczyciela bibliotekarza. Pierwszoklasiści wysłuchali próśb i żali zniszczonych książek, odpowiadali na pytania dotyczące zachowania się w bibliotece oraz zasad postępowania z książkami. W drugiej części uroczystości na scenie pojawiły się bajkowe postacie, a zadaniem dzieci było odgadnięcie, jacy to bohaterowie. W role bajkowych gości oraz książek wcieliły się dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki.

            Pierwszoklasiści doskonale poradzili sobie zarówno z pytaniami o książki i bibliotekę,
jak i z bajkowym testem. Złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, gdyż „one ułatwią nam naukę i pracę, wskażą drogę do każdego celu”. Punktem kulminacyjnym było pasowanie każdego ucznia pierwszej klasy na czytelnika. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki. Na koniec każda z klas stanęła wraz z bajkowymi bohaterami do pamiątkowego zdjęcia.

 

fotorelacjaWiosenny kiermasz książki
           
            W dniach 13-14 marca 2015 r. w naszej bibliotece został przeprowadzony wiosenny kiermasz książki. Uczniowie mogli samodzielnie wybierać wśród nowych, jeszcze pachnących farbą drukarską pozycji zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Wiele osób zakupiło książki także jako prezent z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Wiosenny kiermasz książki 2015Rok szkolny 2013/2014

Pasowanie na ucznia i czytelnika
           

29 października 2013 r. odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej na ucznia oraz czytelnika.

W obecności dyrekcji, rady pedagogicznej oraz rodziców, dzieci zostały pasowane na uczniów i czytelników.  Członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki w składzie: Klaudia Preisner, Natalia Buczek, Emilia Rogowiec, Zuzanna Czylok oraz Julianna Nowak  przedstawiły zebranym program artystyczny.


 Postacie z popularnych bajek dla dzieci, przychodząc na urodziny Kopciuszka, zachęcały również pierwszoklasistów do wizyt w bibliotece szkolnej. Dzieci wykazały się dużą znajomością bajek, rozpoznając wszystkie postacie występujące w przedstawieniu.


Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie - przyrzekły szanować książki i odwiedzać 
często bibliotekę. 
Dzieci otrzymały na pamiątkę zakładki do książek oraz dyplomy..

Rok szkolny 2012/2013X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

"Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych"

        Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2013 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza
i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.

        Hasło Tygodnia Bibliotek 2013 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.


źródło: http://www.sbp.pl/konkursy/tydzien_bibliotekZ wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej

25 stycznia 2013 roku uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią, p. Ewą Janusz oraz
z p. Moniką Fuchs wzięli udział w „lekcji bibliotecznej” zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną
w Czechowicach-Dziedzicach (filia nr 8
w Ligocie - Miliardowicach).

Na uczniów czekała pani bibliotekarka – Halina Dziech-Olszewska, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała o bibliotece, a także o sposobie z niej korzystania. Po zwiedzeniu pomieszczenia pani bibliotekarka poprosiła naszych wychowanków, by rozpoznali tytuły bajek po barwnych ilustracjach. Dzieci miały też możliwość rozwiązania szeregu zagadek związanych z książką  i czytelnictwem. Wysłuchały także wiersza, w którym książki proszą, by traktować je z szacunkiem.

Wizyta w Bibliotece Publicznej

Na zakończenie zajęć uczniowie układali „PROŚBY KSIĄŻKI” i przypinali je na tablicy. Po skończonej zabawie każdy otrzymał zakładkę do książki. Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, a uczniowie obiecali, że wrócą do biblioteki z rodzicami.


Pasowanie na ucznia i czytelnika
           

Dzień 23 października 2012 r. to data szczególna w życiu uczniów klas najmłodszych. W tym właśnie dniu odbyło się pasowanie na ucznia oraz czytelnika, a także przyjęcie do Szkolnej Kasy Oszczędności.

We wtorkowe popołudnie, na zaproszenie pierwszoklasistów, do sali gimnastycznej przybyli goście: dyrekcja szkoły – p. Dorota Nasuta i p. Joanna Linnert, nauczyciele – p. Ilona Lech i p. Barbara Adamska, rodzice oraz przewodniczący rady rodziców p. Mirosław Kajstura
         Dzieci, pod wodzą swojej wychowawczyni,
p. Ewy Janusz, marszowym krokiem wkroczyły na scenę.
Przez „chrzest uczniowski” przeszły sprawnie i odważnie. Całość przedstawienia uświetniły wierszykami, scenkami
z życia szkoły oraz wesołymi piosenkami.W dalszej części uroczystości uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki szkolnej. Członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki w składzie: Klaudia Kozioł, Maja Bednarek, Zuzanna Rutecka, Julita Przemyk i Paulina Jachnik przedstawiły zebranym program artystyczny.
Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie - przyrzekły szanować książki i odwiedzać
często bibliotekę. Każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom i kolorową zakładkę do książki
.
             Pomimo braku prądu uroczystość udała się i na długo zapadnie w naszej pamięci.
               
      


Rok szkolny 2011/2012

Pasowanie na czytelnika

            W ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 15 maja 2012 r. odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, przygotowana przez p. Barbarę Wardziak oraz Koło Przyjaciół Biblioteki.
            Pierwszoklasiści opowiadali, jak należy traktować książki i zachowywać się w bibliotece, rozpoznawali bohaterów bajek, oglądając przedstawienie przygotowane przez starsze koleżanki.
Każdy nowy czytelnik
otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę.

IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
"Biblioteka ciągle w grze!"

            Dziewiąty już raz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2012 roku Tydzień Bibliotek - akcję społeczną, którą realizują wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, ale także media, wydawnictwa i samorządy. Głównym celem tego ogólnopolskiego programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków.          

             W roku 2012 imprezy Tygodnia Bibliotek będą poprzedzały czerwcowy turniej piłkarski EURO 2012, do którego od dłuższego czasu trwają intensywne przygotowania, nie tylko sportowe, ale też inne - związane z budową infrastruktury oraz zapewnieniem kibicom odwiedzającym Polskę wielu atrakcji, również kulturalnych. W działania te niewątpliwie wpisać się mogą biblioteki.

            Hasło „Biblioteka ciągle w grze!” jest nie tylko aluzją i nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale także pozwala uświadomić miejsce bibliotek w społecznej infrastrukturze.

            Systematycznie prowadzona automatyzacja zbiorów, wiele nowych lub zmodernizowanych budynków, wprowadzenie do zbiorów nowych nośników treści
i bogata oferta form upowszechniania czytelnictwa powodują, że usługi naszych placówek są na coraz wyższym poziomie i zyskują uznanie rzeszy odwiedzających je czytelników.
            

            W grze jaka się toczy o uczestnictwo w aktywnym działaniu społecznym biblioteki dysponują wszechstronnością udostępnianych zbiorów, skierowanych do różnych grup odbiorców, różnorodnością form (zbiory tradycyjne, narzędzia internetowe) i coraz lepszymi warunkami lokalowymi. Prowadzone w ostatnich kilku latach dyskusje, akcje czytelnicze czy nawet powstające stowarzyszenia obywatelskie, fundacje wyraźnie ożywiły zainteresowanie bibliotekami.

            Hasło Tygodnia Bibliotek 2012 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą
w naszych placówkach. Oczywiście jest też dobrą okazją do promowania literatury o sporcie, zwłaszcza piłki nożnej, wystaw, plakatów czy albumów dotyczących tej tematyki, a także stosowania w życiu codziennym zasad fair play.


źródło: http://biblioteka.oeiizk.waw.pl/info_dokumenty/konkurssbp.pdfII edycja konkursu "Istnieję w sieci"


            Nasza biblioteka wzięła udział w drugiej edycji konkursu "Istnieję w sieci" zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach. Tym razem nie udało się powtórzyć sukcesu z roku ubiegłego i zdobyć wyróżnienia. Może poszczęści się nam znów w przyszłym roku:)Spotkanie bibliotekarzy
13 grudnia 2011

            Po raz pierwszy w naszej szkole odbyło się spotkanie zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy gminy Czechowice-Dziedzice.
            Najpierw dyskutowaliśmy o wizerunku biblioteki szkolnej w środowisku lokalnym oraz o wszelkich bolączkach i problemach dotykających biblioteki (zwłaszcza o braku finansów...). W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty komputerowe na temat Tworzymy stronę www biblioteki za pomocą Google Witryny.
            Całość spotkania upłynęła w miłej i przyjaznej atmosferze.

Spotkanie bibliotekarzy
Świąteczny kiermasz książek
22-23 listopada 2011

         Jak co roku w listopadzie biblioteka zorganizowała kiermasz książek. Dzieci miały okazję wziąć do ręki nowiuśkie egzemplarze, przeglądnąć, samodzielnie wybrać. 
         Książka to świetny prezent pod choinkę, dlatego kiermasz od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów.
      

Kiermasz książki 2011Rok szkolny 2010/2011Pasowanie na czytelnika i rycerza książek

         Tradycyjnie w naszej szkole w drugim semestrze roku szkolnego odbywa się uroczyste pasowanie
uczniów klas pierwszych na czytelnika. 13 kwietnia br. o godz. 10:50 rozpoczęło się krótkie przedstawienie przygotowane przez członków Koła Przyjaciół Biblioteki.

        Na scenie pojawiły się zniszczone Książki, które uciekły okrutnym czytelnikom. Książki żaliły się dzieciom, pokazując poplamione kartki z pozaginanymi rogami oraz potargane okładki. Następnie wkroczyła Encyklopedia i oznajmiła, że po szkole błąkają się bohaterowie, którzy uciekli z dręczonych przez czytelników książek i nie mogą sobie przypomnieć, z jakiej są bajki. Pierwszoklasiści obiecali im pomóc.

     

Pasowanie na czytelnika i rycerza książek 2011


          W drugiej części przedstawienia na scenie pojawili się: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i Kopciuszek. Uczniowie bez trudu odgadli, z jakiej bajki są te postacie. Rozpoznali też bohaterów ukazanych na portretach (Plastuś, Koziołek Matołek, Kot w butach i  Królewna Śnieżka).

        Następnie w pogadance z nauczycielem bibliotekarzem dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat traktowania książek i zachowania się w bibliotece. Na scenę powróciły też Książki, by wypowiedzieć swoje prośby. Wspólnie odczytaliśmy też przyrzeczenie:
                                                                                              Będziemy kochać i szanować książki!
                                                                                              One ułatwią nam naukę i pracę,
                                                                                              wskażą drogę do każdego celu
.

        Na koniec każde dziecko zostało uroczyście pasowane przez Encyklopedię na rycerza i przyjaciela książek.
Na pamiątkę wszyscy otrzymali dyplomy i zakładki przygotowane przez członków Koła Przyjaciół Biblioteki.

        Uroczystość uświetniły swoją obecnością nauczycielki: Agnieszka Kóska-Słowińska (wychowawczyni klasy I), Joanna Linnert (wicedyrektor), Barbara Adamska, Monika Fuchs oraz praktykantka Aneta Maślorz.

Tysiąc odwiedzin naszej strony

        12 kwietnia o godz. 16:52 na naszej stronie zagościł tysięczny internauta! System naliczył też aż 3576 wykluczonych przeładowań, co oznacza, że w sumie stronę oglądano 4576 razy. Najczęściej łączono się
z naszą stroną z Czechowic-Dziedzic, okręgu katowickiego, Katowic i Krakowa.
Konkurs na najciekawszą stronę internetową
"Istnieję w sieci" rozstrzygnięty
 

       
        14 marca 2011 roku
odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu
na najciekawszą stronę internetową biblioteki szkolnej "Istnieję w sieci" 2010/2011. Konkurs zorganizował Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach w celu promocji szkolnej biblioteki
i jej działalności w internecie.

        Nasza biblioteka zdobyła I miejsce - wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych.

 


        Komisja oceniała następujące elementy: aktualność, estetyka i atrakcyjność strony, łatwość
poruszania się po stronie oraz bogata zawartość strony promująca działalność biblioteki szkolnej. Konkurs
został przeprowadzony w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne
i zespoły szkół. Wyróżnione w każdej kategorii biblioteki otrzymały nagrody, a pozostałe dyplomy.

Mamy swoją stronę

            W 2010 roku w mojej głowie zrodził się pomysł stworzenia witryny internetowej naszej biblioteki szkolnej. Pomysł ten dojrzewał przez kilka miesięcy, aby w końcu przerodzić się w projekt niniejszej strony. Postanowiłam wykorzystać możliwości, jakie dają Google Witryny, i po kilku tygodniach pracy - udało się!
           
            Zaprosiłam do współpracy p. Dorotę Szczepanik. Namalowała ona piękną sowę znaną już uczniom naszej szkoły oraz naszkicowała napis BIBLIOTEKA. Udało mi się skomponować z tych elementów nagłówek witryny.
          
            Dziś wieczorem, 4 lutego 2011 roku, udostępniłam stronę w internecie. Mam nadzieję, że spełni ona oczekiwania zarówno uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli pracujących w naszej szkole. Wszelkie sugestie
i propozycje zmian można zgłaszać do mnie osobiście lub przesyłać drogą elektroniczną na podany adres mailowy biblioteki.
             
Małgorzata MolaŚwiąteczny kiermasz książek
17-25 listopada 2010

        Co roku na przełomie listopada i grudnia biblioteka organizuje kiermasz książek. Cieszy się on niezmiennie dużą popularnością. Dzieci mają okazję wziąć do ręki pachnące jeszcze farbą drukarską egzemplarze, przeglądnąć, samodzielnie wybrać.
        Książka to świetny prezent pod choinkę - wielu uczniów o tym pamięta.
        Dzięki współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki "Tuliszków" książki możemy sprzedawać
po niskich cenach. W ramach rabatu otrzymujemy zawsze kilka pozycji, które zasilają księgozbiór biblioteki.
Wspomnienia z dzieciństwa - nasze ulubione książki
wystawa


         Z okazji obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciel bibliotekarz przygotował wystawę ulubionych książek z dzieciństwa pracowników naszej szkoły.
         21 października 2010 roku w korytarzu przed wejściem pojawiły się stoliki z opisanymi odpowiednio pozycjami. Przez cały dzień uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice mogli wziąć do ręki książki, które miały szczególną wartość sentymentalną dla kogoś innego. W ten sposób zapoznawali się z nieznanymi czasem tytułami.
         Przez kolejne kilka dni w korytarzu widniała pamiątka po wystawie. Nie było już książek, a same tytuły
z odpowiednimi nazwiskami.


Wspomnienia z dzieciństwa - nasze ulubione książki / październik 2010

Rok szkolny 2009/2010


Pasowanie na czytelnika i rycerza książek

        Tradycyjnie już na początku drugiego semestru nauki w naszej szkole odbywa się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. W tym roku 23 marca w godzinach porannych do braci czytelniczej zostało przyjętych 38 dzieci. Uroczystość uświetniły swą obecnością zaproszone nauczycielki: Joanna Linnert (zastępca dyrektora), Barbara Adamska, Monika Fuchs oraz wychowawczynie klas Agnieszka Kóska-Słowińska (1a) i Ewa Janusz (1b). 
    
    Już od stycznia do tego wydarzenia przygotowywali się członkowie szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki.
Pod opieką nauczyciela bibliotekarza odbywały się próby przedstawienie pt. Kłótnia wróżek, uczniowie wyklejali także specjalne zakładki do książek.
        Na początku nauczyciel bibliotekarz przeprowadził pogadankę na temat zasad zachowania się w bibliotece.
Później na scenę wkroczyli członkowie Koła, którzy przedstawili kilka baśniowych scen. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, jakiej baśni dana scenka dotyczy. Dzieci bardzo się zaangażowały w zgadywanie, nie miały problemu z rozpoznaniem Jasia i Małgosi, Królewny Śnieżki, Dziewczynki z zapałkami czy Śpiącej Królewny.
    
    Następnie pojawiła się Książka, która miała do uczniów wiele próśb związanych z odpowiednim traktowaniem jej koleżanek. Dzieci przyrzekły, że będą książki kochać i szanować. Na koniec Książka dużym drewnianym mieczem pasowała każdego pierwszoklasistę na swojego rycerza. Wszyscy otrzymali
na pamiątkę dyplomy i zakładki.

Pasowanie na czytelnika i rycerza książek 2010

Rok szkolny 2008/2009


Pasowanie na czytelnika

        24 marca 2009 roku uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników naszej szkoły. Najpierw wzięli udział w przedstawieniu przygotowanym prze członków Koła Przyjaciół Biblioteki. Na scenie pojawili się m.in. Plastuś, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Pippi Langstrumpf, Książki i Wróżki.
        Następnie dzieci odczytały samodzielnie prośby Książki. Po uroczystym przyrzeczeniu każdy uczeń został pasowany na czytelnika, a na pamiątkę otrzymał dyplom i zakładkę. Imprezę zakończyły wspólne zabawy
i śpiewanie.
        W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: wychowawczyni klasy I p. Aleksandra Greczka,
p. dyrektor Dorota Nasuta oraz wychowawca świetlicy p. Monika Fuchs.  

Pasowanie na czytelnika 2009


Książka
/Anna Kamieńska/

Czemu książka stoi niema?
Może o czym mówić nie ma?
Jej literek czarne rządki
smutne, jak jesienne grządki.
Czemu taka nudna, pusta,
jakby jej zamknięto usta?
Aż tu nagle, moja miła,
niema książka przemówiła.
I gadała, i śpiewała,
czego nie opowiadała!
O przygodach, awanturach,
 ptakach, kwiatach, morzach, górach.
Gdzie to wszystko w niej mieszkało?
Jak to wszystko w niej drzemało?
Chyba nie ma o co pytać:
nauczyliśmy się czytać.

Rok szkolny 2007/2008


          Pasowanie na czytelnika

        Tradycją szkoły jest uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. W tym roku odbyło się ono 10 marca w nowym pomieszczeniu biblioteki szkolnej. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami
p. Alicją Krupą (Ia) i p. Marzeną Lasek (Ib) oraz p. dyrektor Dorotą Nasutą wzięli udział
w przedstawieniu Kosmici w bibliotece przygotowanym przez członków Koła Przyjaciół Biblioteki. Wszyscy widzowie mogli się przekonać, ze nawet przybyszom z innej planety przydaje się umiejętność czytania książek.
        Po przedstawieniu nastąpiło uroczyste pasowanie każdego pierwszoklasisty na czytelnika. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i zakładki, których obiecały używać podczas czytania.

Pasowanie na czytelnika 2008